پنجشنبه ۹/ آذر /۱۴۰۲ ۰۹:۲۰:۲۴
شهرک آزادی(منطقه9)

دوره FCE

آزمون fce چیست؟

 

 


آزمون FCE
 

 

Cambridge English: First که به آزمون FCE معروف است، هر ساله توسط دپارتمان انگلیسی دانشگاه کمبریج در مناطق مختلف دنیا برگزار می‌شود. آزمون اف سی ای مهارت داوطلبین در سطح متوسط رو به بالا (upper-intermediate) را ارزیابی می‌کند و در سیستم درجه بندی معروف CEFR سطح B2 را پوشش می‌دهد. در ادامه مقاله به بررسی بیشتر این موضوع خواهیم پرداخت؛ آزمون اف سی ای چیست؟

 


 

ساختار آزمون FCE

 

داوطلبین امتحان اف سی ای باید در عرض ۴ ساعت به ۴ بخش آن پاسخ دهند. این بخش‌ها به ترتیب عبارتند از:

 1. ریدینگ و کاربرد زبان (Reading and Use of English)
 2. رایتینگ (Writing)
 3. لیسنینگ (Listening)
 4. مصاحبه (Speaking)

 

 


 

نمره‌دهی و درجه مدارک

 

 


 

 

داوطلبینی که در آزمون FCE دانشگاه کمبریج شرکت می‌کنند، متناسب با نمره و عملکرد خود مدارک مختلفی دریافت می‌کنند. بنابراین معیار موفقیت در آزمون اف سی ای ، کسب نمره بالا در بخش های مختلف است. در ادامه ارزش و نمره مربوط به درجه‌های مختلف امتحان اف سی ای را با هم مرور خواهیم کرد:

 

 • درجه A: این آزمون در مجموع ۱۹۰ نمره دارد و داوطلبینی که در بازه ۱۸۰ الی ۱۹۰ قرار گیرند به درجه A خواهند رسید. چنین افرادی در نهایت مدرک رسمی کمبریج برای سطح پیشرفته C1را دریافت خواهند کرد.
 • درجه B: با کسب نمره ۱۷۳ الی ۱۷۹ درجه شما در آزمون FCE یک پله سقوط کرده و B خواهد بود. مدرک این دسته از داوطلبین در سطح B2 (متوسط رو به بالا) صادر می‌شود.
 • درجه C: کسب نمره‌ای در بازه ۱۶۰ الی ۱۷۲ برای شما در آزمون اف سی ای درجه C را به همراه خواهد داشت. این دسته از داوطلبان نیز مدرک B2 دریافت خواهند کرد.
 • در نهایت اگر نمره شما در سطح پایین ۱۴۰ الی ۱۵۹ باشد، مدرک B1 را دریافت می‌کنید.

 


 

کاربرد مدرک fce

 

در این آزمون بین المللی و شناخته شده، مهارت داوطلبان در سطح متوسط رو به بالا ارزیابی می‌شود. بنابراین خیل عظیمی از افراد به سمت آزمون FCE کشیده می‌شوند. کاربرد مدرک FCE نیز به اهداف تحصیلی و کاری مربوط می‌شود. کسب مدرک اف سی ای نشان دهنده این است که فرد مورد نظر می‌تواند از مهارت نوشتاری و گفتاری زبان انگلیسی خود در کاربرد روزانه استفاده مناسبی داشته باشد.

 

تعداد قابل توجهی از مراکز و موسسات تحصیلی در جهان این مدرک دانشگاه کمبریج را به رسمیت می‌شناسند و جهت ادامه تحصیل در آنها به مدرک FCE نیاز خواهید داشت:

 • استرالیا ( به عنوان مثال موسسه Box Hill)
 • کانادا ( دانشگاه Thompson Rivers)
 • آلمان ( دانشگاه Freie Universität برلین)
 • هنگ کنگ (دانشگاه شهر هنگ کنگ)
 • هلند (دانشگاه آمستردام)
 • ایالات متحده آمریکا (موسسه هنری Illinois در شیکاگو)
 • بریتانیا
 • و…

بسیاری از شرکت‌های بیزینسی و صنعتی در جهان مدرک FCE را به عنوان یکی از مواد اصلی در جذب کارمندان جدید به رسمیت می‌شناسند و یا از آن در برنامه‌های آماده‌سازی کارمندان خود بهره می‌گیرند. لیستی کامل از شرکت‌های مذکور را در این لینک مطالعه کنید.

 

 


آزمون FCE
 

 

 


 

آزمون fce در ایران

 

به لطف برخی موسسات و مراکز معتبر، آزمون FCE در ایران برگزار می‌شود و نیازی به خارج شدن از کشور نیست. هزینه آزمون FCE در ایران هم‌اکنون حدود ۳۵۰ هزار تومان است که به نسبت برخی آزمون‌های دیگر نظیر آیلتس کمتر است.

 


 

مراکز برگزاری آزمون fce در تهران

 

این آزمون فعلا در ایران تحریم شده است و امکان شرکت در آن فقط در کشورهای دیگر وجود دارد.